team@teamsuccess.hu
+36 30 215 3221

Nem árt, ha tudjuk - Magas- és alacsony kötéltechnikai csapatépítő tréningek eredete

Teamsuccess Csapatépítés - Blogbejegyzések - Nem árt, ha tudjuk - Magas- és alacsony kötéltechnikai csapatépítő tréningek eredete
Készült: 2025-03-31 19:38:35

A magas- és alacsony kötéltechnikai csapatépítő tréningek eredete az 1940-es évekre nyúlik vissza, elsősorban katonai kiképzési célokat szolgált. A második világháború alatt a brit hadsereg és más fegyveres erők különböző akadálypályákat fejlesztettek ki a katonák fizikai és mentális állóképességének növelésére.

A magas- és alacsony kötéltechnikai csapatépítő tréningek eredete az 1940-es évekre nyúlik vissza, elsősorban katonai kiképzési célokat szolgált. A második világháború alatt a brit hadsereg és más fegyveres erők különböző akadálypályákat fejlesztettek ki a katonák fizikai és mentális állóképességének növelésére. Ezek az akadálypályák inspirálták a későbbi kalandpályás és kötéltechnikai tréningeket.

A modern csapatépítő tréningek életre hívója Kurt Hahn német származású pedagógus és kalandoktató volt. Nevéhez fűzödik a ma már világszerte jelenlévő Outward Bound hálózata, aminek célja a fiatalok problémamegoldó képességét, együttműködési készségének és önbizalmának fejlesztése.

Az 1960-as és 70-es években a kötélpályás tréningeket egyre inkább a vállalati és oktatási szférában kezdték alkalmazni. Az Egyesült Államokban és Európában különböző tréningközpontok jöttek létre. A 80-as évektől kezdve a kötéltechnikai tréningek két fő kategóriára oszlottak. Alacsony kötélpályák (low ropes) földközeli elemek, amelyek az egyensúlyt, együttműködést és bizalmat fejlesztik, és a Magas kötélpályák (high ropes), amelyek már a magasban, akár 6-8 méteres magasságban végzett feladatok, amelyek a komfortzóna tágítására, félelmek leküzdésére és az önbizalom növelésére fókuszálnak.
A kötéltechnikai csapatépítő tréningek a 2000-es évektől váltak világszerte elterjedt gyakorlattá, gyakran kombinálják őket pszichológiai és szervezetfejlesztési módszerekkel. Számos vállalat, iskola és szervezet használja őket csapatdinamika fejlesztésére és egyéni készségek erősítésére.

Az egyik leglátványosabb, és talán a legnagyobb kihívást jelentő gyakorlat a Jákob lajtorjája.

Létra, ami az égbe vezet

A létra, ami az égbe vezet egy olyan kihívást jelentő outdoor együttműködést fejlesztő gyakorlat, ahol a résztvevőknek fel kell jutniuk a létra legfelső fokára. Aki a létra alá áll, tényleg úgy érzékeli, hogy ez a létra bizony nagyon magasra vezet. Ennek a tréningfeladatnak a megoldásában az együttműködés formájának a megtalálása jelenti a legnagyobb kihívást, ami ráadásul szintről szintre változik. Ami a létra lentebbi részén még működött, az feljebb már nem vezet eredményre, így újabb megoldást kell kitalálni. A létra a mászók erőfeszítése szempontjából tényleg az egekig érőnek tűnik, de ha a párosok egymás erőforrásait megfelelően használják, gyorsan túljutnak az összes szinten. A tréningprogram végén elemezzük azokat a magatartásformákat, amik közrejátszanak ennek a feladatnak a sikeres megoldásában, illetve rávilágítunk azokra, amik sokszor alapvető gátjai a mindennapok együttműködésen alapuló feladtok megoldásában. Ezt az outdoor csapatépítő tréning feladatot további más outdoor /indoor feladatokkal együtt, vagy szakmai workshop záró eseményeként javasoljuk. A foglalkozások idő- és létszám kerete 1-2 óra, 6-12 fő. 

Fotóalbum és videó: https://teamsuccess.hu/programok-letra_ami_az_egbe_vezet